Soczewica ma bardzo smaczne i pożywne nasiona, a do tego jest jedną z najzdrowszych roślin strączkowych. Dostarcza nam wielu witamin ( A, B1, B2, B6, C i PP) i składników mineralnych (potas, fosfor, magnez, wapń, sód i żelazo).
Bardzo lubię soczewicę, dlatego gdy zobaczyłam ten przepis, musiałam go wypróbować. Przepis lekko zmodyfikowałam: zrezygnowałam z ostrej papryczki i lubczyka, a dodałam przecier pomidorowy.
Zupa, którą ugotowałam, była bardzo smaczna, bardzo pożywna i w dodatku bardzo zdrowa. Polecam!
- 1 szklanka zielonej soczewicy
- 1 pomidor polny, bez skóry
- 1 marchewka pokrojona w cienkie talarki
- 1 cebula
- 2 litry wywaru z warzyw (przygotowanego np. w ten sposób, bez dodawania soli)
- sól morska
- pieprz
- przecier pomidorowy (ilość wg uznania)
Do przygotowanego wcześniej wywaru warzywnego dodajemy przepłukaną pod bieżącą wodą soczewicę, a także marchewkę i pokrojoną w kostkę oraz zeszkloną na oleju cebulę.
Zupę gotujemy przez ok. 30 minut.
Gdy soczewica będzie ugotowana, dodajemy do zupy pokrojonego w kostkę pomidora oraz kilka łyżek przecieru pomidorowego. ( Pomidora dodajemy pod koniec przygotowywania zupy, bo wydłuża czas gotowania soczewicy.)
Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Smacznego!
Zobacz również:
Zupa belgijska (brukselkowa) | Zupa grzybowa, jak u Mamy | Zupa pomidorowa bez chemii |
Jestem dumna z Twojej zupy - wygląda przepysznie:)
OdpowiedzUsuńTak się zastanawiałem, czy nie można połączyć robienia wywaru warzywnego oraz samej zupy z soczewicy (chodzi oczywiście o czas)?
OdpowiedzUsuńZawsze przygotowuję tą zupę w ten sposób, że najpierw gotuję warzywa do czasu, aż staną się miękkie. Następnie wyjmuję warzywa z garnka i dodaję do wywaru pokrojoną marchewkę, cebulę oraz przepłukaną soczewicę.
UsuńMoim zdaniem, nie można już bardziej skrócić czasu przygotowania tej zupy.
PS. Jeśli mam w planach na następny dzień inną zupę, to przygotowuję wywar z odpowiednio większej ilości wody i warzyw. Część czystego wywaru (bez warzyw)odlewam wtedy do jakiegoś garnka lub naczynia i chowam do lodówki. W ten sposób mam już gotową bazę na kolejną zupę i dużą oszczędność czasu.
ja robie tak (jest zdecydowanie krocej): w garnku na duzej ilosci przesmazyc cebulke i czosnek (duzo!), dodac marchewke w plasterkach (2 sztuki) i przeplukana kilka razy soczewice + lisc laurowy, zalac 1 l wody i gotowac az zmieknie, zdecydowanie szybciej :)
OdpowiedzUsuńWiola może i szybciej... Ale myślę, że zupa z przepisu, którego ja się trzymam jest bardziej aromatyczna, bo gotowana na wywarze z większej ilości warzyw. Dodatek selera, pietruszki i pora... uwielbiam ją! ;)
UsuńPozdrawiam
Zupę z soczewicy gotowałam pierwszy raz, robiłam ją krok po kroku z tego przepisu dodając tylko ziemniaki pokrojone w kostkę. Palce lizać :)
OdpowiedzUsuńCieszę się, że Ci smakowała:) Pozdrawiam:)
Usuń