wtorek, 16 kwietnia 2013

Zmysł smakuZmysły pozwalają odbierać nam różnorakie bodźce z zewnątrz, to dzięki nim poznajemy świat.  Jednym z takich naszych „łączników” ze światem jest smak. W gruncie rzeczy, to właśnie zmysł smaku, jest tematem przewodnim mojego bloga. Kubki smakowe na języku występują w skupiskach, tzw. „ brodawkach”. Możemy je podzielić na cztery podstawowe grupy, ze względu na rozróżniane smaki.  Za rozpoznanie smaku słodkiego odpowiada czubek języka, słonego- brzegi, gorzkiego-tył,
a kwaśnego- części boczne języka.
Ciągle eksperymentuję ze smakami, testuję, kombinuję, próbuję… tak aby uzyskać  Smak.
Jednak w trakcie przygotowywania wszystkich posiłków, cały czas mam w głowie myśl: żeby było możliwie jak najzdrowiej. Bo dla mnie liczą się
nie tylko przyjemne wrażenie smakowe, równie ważna jest jakość i pochodzenie składników. Moje przepisy trafiają do coraz większej publiczności, są wręcz przekazywane z ręki do ręki. Ostatnio wśród znajomych furorę robią kotlety z ciecierzycy oraz kotlety z selera. Nawet nie wiecie jak każdy taki sms o treści „PYCHA!” cieszy:) 

Jednak z przykrością muszę stwierdzić, że nie wszyscy mogą się cieszyć pełnią smaku moich  dań. Przyczyn zaburzeń smaku jest wiele, m.in. są to dolegliwości neurologiczne, nefrologiczne lub endokrynologiczne. Wiadomo, że mamy niewielki wpływ na to, czy zachorujemy, czy nie. Są jednak sytuacje, w których mamy wpływ na kondycję naszego organizmu, a świadomie go zanieczyszczamy.
Niedawno zostałam poproszona o przeanalizowanie jaki wpływ na doznania smakowe ma palenie papierosów. Muszę przyznać, że wcześniej nie zastanawiałam się nad tym jak palacze odczuwają smaki  Teraz, gdy pojawił się ten temat,  od razu wyobraziłam sobie smak dymu tytoniowego w ustach. Okropieństwo! Osobiście nie palę papierosów, bliskie mi osoby również są non-smokers. Jednak nie oznacza to, że nie mamy do czynienia z papierosami- one są wszędzie! Dym tytoniowy trafia do mojego układu oddechowego kilka razy dziennie- czy mi się to podoba czy nie. Nie chcę, ale muszę. Nie chcę, ale jestem… palaczem biernym. 

W 2009 r. zostały opublikowane wyniki badania, w którym przebadano 62 mężczyzn służących
w greckiej armii ( 28 palaczy i 34 niepalących). Naukowcy jednoznacznie dowiedli: nikotyna upośledza smak. Okazało się, że brodawki znajdujące się na języku palaczy były bardziej płaskie, mniej ukrwione , a co za tym idzie: miały mniejszą wrażliwość na smak. Nasz układ pokarmowy rozpoczyna się jamą ustną. To na tym etapie trawienia odczuwamy przyjemność jedzenia. Tylko czy jedzenie nadal jest dla nas przyjemne? A może czas coś zmienić? 

Nie paliłam i nie palę papierosów, więc nie mam doświadczeń związanych z odzwyczajaniem się od nikotyny. Wyobrażam sobie, że musi to być trudne (jak każda walka z nałogiem). Jednak warto być otwartym na różne nowinki techniczne, a pojawiły się one i na tym polu. Dzięki internetowym rozwiązaniom rzucenie palenia może być łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Więc może warto spróbować i rzucić palenie? Zobacz również:

Kotlety z ciecierzycyKotlety z seleraChrupiące kąski z kurczaka

1 komentarz: